Metodik prevence

+420 775 670 792

Konzultační hodiny:

Pondělí: 10:45-12:45, 12:45 - 14:30
Jiné termíny na základě předchozí telefonické či emailové domluvy

Kde mne najdete?
Sborovna speciální třídy v nové budově školy

Metodik školní prevence pracuje v oblasti prevence sociálně patologických jevů. Zajištuje prevenci rizikového chování (šikana, užívání návykových a psychotropních látek, záškoláctví, agresivita, rizikové sexuální chování, rizika školního neúspěchu, poruchy příjmů potravy, sebepoškozování a jiné). Spolupracuje s výchovným poradcem i třídními učiteli a podporuje bezpečné a zdravé klima ve třídě a ve škole.

Konzultace možné po individuální domluvě.

Náplň práce

• Metodik prevence pracuje v oblasti prevence sociálně patologických jevů.
  • Zabývá se specifickou (všeobecnou, selektivní a indikovanou) i nespecifickou primární prevencí.
  • Zajišťuje metodickou, koordinační i poradenskou činnost v problematice prevence rizikového chování, jako jsou např. šikana, užívání návykových a psychotropních látek, záškoláctví, agresivita, rizikové sexuální chování, rizika školního neúspěchu, poruchy příjmů potravy, sebepoškozování aj.
  • Podílí se na tvorbě, naplňování a vyhodnocování Minimálního preventivního programu školy, a to včetně krizového plánu školy.
  • Zvyšuje všeobecnou informovanost mezi rodiči, učiteli a žáky tak, aby byla zajištěna maximální primární prevence těchto jevů.
  • Úzce spolupracuje s výchovným poradcem i třídními učiteli a podporuje bezpečné a zdravé klima ve třídě a ve škole.
  • Metodik prevence spolupracuje se zákonnými zástupci žáků i zástupci rodičů a napomáhá při řešení jejich dotazů a připomínek.
  • Navrhuje a organizuje preventivní aktivity a programy (např. vzdělávací workshopy, projektové dny, besedy, sportovní a kulturní akce, a další) s danou problematikou.
  • Metodik prevence spolupracuje s dalšími odborníky a institucemi. Např. Policií ČR (PČR), Městskou policií (MP), Pedagogicko-psychologickou poradnou (PPP), Speciálně pedagogickým centrem (SPC), s orgánem sociálně – právní ochrany dětí (OSPOD), sociálními pracovníky atd.
  • Analyzuje návrhy, dotazy a připomínky ze schránky důvěry.
  • Aktualizuje materiály na nástěnce pro preventivní aktivity školy.
  • Metodik prevence se účastní výchovných komisí.